Jak klasyfikować wynagrodzenie podstawowe menedżera, a jak zwrot kosztów
Kwoty uzyskiwane z kontraktu menedżerskiego są zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Spółka zatrudniająca w ten sposób członka zarządu pobiera zaliczkę na PIT oraz składki ZUS, ale przepisy przewidują zwolnienia.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują szczególne zasady opodatkowania przychodów osiąganych ze świadczenia usług zarządzania. Wynagrodzenie i inne świadczenia otrzymywane przez członka zarządu, sprawującego swoją funkcję na podstawie umowy zarządzania (kontraktu menedżerskiego), kwalifikowane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 9 ustawy o PIT).
Które źródło
Stosownie do art. 13 pkt 9 ustawy o PIT, do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zalicza się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej. To zaś oznacza, że przychody ze świadczenia takich usług nie mogą być opodatkowane jak przychody z działalności, gdyż nie stanowią przychodów kwalifikowanych do przychodów z działalności gospodarczej.
Obowiązki płatnika
Spółki, w których członkowie zarządu zatrudnieni są na podstawie umów o zarządzanie, pełnią funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz płatnika obowiązkowych składek ZUS.
Na podstawie art. 41...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta